Stabiilsus on määrav

Eduka ettevõtte aluseks on õnnelik meeskond, kes on pühendunud ühiste eesmärkide saavutamisele. Sellise meeskonna mängijaid iseloomustab vankumatu andumus oma tööle ning tugev vastastikune usaldus. Kahtlemata just selliste väärtustega inimesed on tulnud kokku Resa OÜ meeskonda. Ehkki pühendumist ei saa peale suruda, võib luua selleks soodsad tingimused. Selgitasimegi välja, milliseid tingimusi ettevõtte töötajad hindavad ning mis neid siin tugevalt hoiab.

„Paul sattus siia nii, et temal said eelmises kohas pensioniaastad täis. Panin pillid kotti, kui oodati noorte poiste kõrvale tasakaalustamiseks vanameest tööle,“ jagab objektijuht Paul naerdes oma loo sellest, kuidas ta ettevõttesse sattus. Tööle kutsus teda ettevõtte ühe omaniku, Sandri isa, kellega Paul on varasemalt pikalt koos töötanud. Paul on terve elu ehitusega tegelenud. Viimased kolm aastat toimetabki ta juba Resas. „See on minu teine ja viimane ettevõte,“ lisab ta muigega. Enim väärtustab ta stabiilsust, mis on tema sõnul selle ettevõtte suurimaks plussiks. Kuna homse pärast muretsema ei pea, on Paul õnnelik, et saab siin kuni pensionini töötada.

Aivar on ettevõtte kõige staažikam töömees. Vestluskaaslased muhelevad, et teised on vahepeal küll tulnud ja läinud, aga tema on ikka paigal. Tõepoolest, mees on firmale lojaalne olnud juba kuus aastat. Sarnaselt Paulile on ehitus ka Aivari elutöö olnud, millele ta on pühendanud auväärsed 30 aastat. Lisaks stabiilsusele on tema ustavuse võitnud juhtide mõistlik suhtumine. Aivarile meeldib, et siin saab asju läbi rääkida ning tema ettepanekutele ollakse vastutulelikud.

Ukrainast pärit Ivan sattus siia oma kaasmaalastega aga juhuslikult. Mehed tulid Eestisse hoopis teisele tööle, aga saatusel olid omad plaanid nagu ikka. Tuttavate kaudu jõudsid nad hoopis Sandri juurde. Algselt plaaniti töösuhet paariks kuuks. Kuna mõlemad pooled jäid üksteisega aga väga rahule, siis kestab koostöö juba teist aastat ning seda ei kavatsetagi katkestada. „Olen absoluutselt kõigega rahul – nii palga kui ka tingimustega. Patt oleks millegi üle kurta,” põhjendab Ivan oma otsust siia jääda. Tingimused on Resas tõepoolest kiiduväärt: ettevõte poolt on nii eluase, ametiauto kui ka tööriided.

Mõistagi ei jää head asjad märkamata ega edasi ütlemata. Sedasi jõudsid meeste kaudu siia teisedki Ivani kaasmaalased. Üks neist on Vassili, kes kuulis ettevõtte kohta oma vennalt. Oleg soovitas Resat kui väga usaldusväärset tööandjat ning kutsus nendega liituma. Olles venna sõnades veendunud, kutsus Vassili omakorda tiimi poja Vadimi ning kodukandi naabri Aleksei. Mõlemad on ettevõttes kõigega väga rahul. Tegu on valdkonna kogenud tegijatega, kes nii mõnegi maja juba ehitanud on. „Elukutselt olen autojuht, aga praegust ametit on õpetanud mulle elu. Tegelikult käisin juba 16-aastaselt koos isaga ehitustöödel,“ räägib meile Vassili loo sellest, kuidas ta Eestisse sattus. Kuidas siis meeldib? Mees on nii eluga Eestis kui praeguse tööga väga rahul. Ometi enim väärtustab ta seda, et siin lubadused ja kokkulepped kehtivad. Kuivõrd kodumaal on see haruldane nähtus, on Vassili jaoks selline suhtumine hindamatu väärtusega. „Palk tuleb alati õigel ajal, ei ole mingeid viivitusi. Nii korteri kui auto eest makstakse. Saab ka tööriideid ja süüa. Mida veel tahta? Seda ei kohta igal pool,” lisab ta lõpetuseks.

Selgub, et vestlusringi osalejate jaoks on usaldus väga oluline tegur. Ka Jaak liitus meeskonnaga just tuttava kaudu. Seekord küll Pauli soovitusel. Mehed on eelnevalt pikalt samas ettevõttes koos töötanud. Kui tingimused eelmises töökohas Jaaku enam ei rahuldanud, otsustas ta endise töökaaslasega ise ühendust võtta ning uurida, kas neil oleks lisakäsi tarvis. Kuna kohusetundlikud, ausad ja tegusad töötajad on siia alati oodatud, siis sobis ka Jaak meeskonda nagu valatult. Temagi peab kõrgelt lugu suurepärastest töötingimustest ning juhtide mõistlikust suhtumisest.
Resa meeskonnas hinnatakse ühiselt stabiilsust, turvalist õhkkonda ning usaldust. Ehkki kollektiivi on kokku tulnud eri rahvusest inimesed, jääb mulje, et nad räägivad ühist keelt. Just nii hästi mõistavad ja täiendavad nad teineteist.

 

Usaldus on tunne, mis tuleb välja teenida

Kes on Sander?

Tegevjuht Sander Raudsepp on oma ettevõte nägu – otsekohene, konkreetne ja aus. Sihikindlus, ausus ja kohusetundlikkus ongi põhiväärtused, mida ta endas kannab ning väärtustab kõrgelt ka tööelus. Huvi ehituse vastu on kandunud talle ehitusettevõtjast isa geenide kaudu. Lapsepõlves sai koos objektidel käidud, kus juba väikse poisina nägi ta valdkonna plusse ja miinuseid. Siis otsustaski ta kindlalt, et tahab astuda oma isa jälgedes.

Oma teadmiste katalüsaatoriks peab ta Tallinna Tehnikakõrgkoolis saadud üldehituse kvalifikatsiooni. Sander usub, et õpingud on elukooli vajalik osa, mis lisaks ametile õpetavad iseseisvate otsuste tegemist, eesmärkide nimel pingutamist ning tähtaegadest kinnipidamist. Need isikuomadused on ehitusvaldkonnas aga hindamatu väärtusega. Sander nendib, et mingis mõttes näitavad paberid inimese suhtumist enesearengusse. Hoolikalt mõeldes aga lisab, et peamiseks peab ta siiski ambitsiooni edasi areneda ja uusi asju õppida. Eriliselt austab ta aga inimesi, kes lisaks rääkimisele on valmis ka päriselt tegutsema. Ka vastutustunnet ja distsiplineeritust peab ta edasiviivaks jõuks. Täna ei kujutaks ta end teises valdkonnas ettegi. Ehkki Sander on oma loomult ambitsioonikas, siis muud valdkonda valida pole tal mõttessegi tulnud. „Karjääriredelist üles ronides võid tahtmatult oma ambitsioonidele peale astuda“, mõtestab ta lahti oma valikuid ja teekonda. Sandri näol on tegemist oma ala andunud fänniga, kelle jaoks on ehitus hobiks olnud kogu elu. „Olen õnnelik inimene. Kui hommikul üles tõusen, siis tahan tööle minna“, võtab ta oma kogemused kokku.

Mis on Resa?

Resa OÜ on 2013. aastal Sandri ning partner Reimo Põderi loodud ehitusettevõte. Esimesed kolm aastat kulusid kapitali ja soovituste kogumisele. Alguses kõndisid mehed üsna okkalist rada. Koos elati läbi nii tõuse kui mõõnu. Viimased neli aastat on ettevõte aga tugevalt kasvanud. Ka see on korralik väljakutse. Tulevikuplaanid on jätkuvalt suured ning praegu ongi kasvamine peamiseks sihiks. Täna ollakse juba sellises positsioonis, et lubatakse endale ka ise tellijaid valida. „Veregrupid peavad sobima. Isegi kui hind on hea, peame tellijaga klappima,“ leiab Sander. Austust äratab asjaolu, et koostööpartnerid pole seitsme aasta jooksul muutunud. Projektide portfooliosse mahuvad nii Nõmme Perearstikeskus, Tallinki laohoone kui ka Tallinna sadama D-
terminaal, mille üle erilist uhkust tuntakse.

Mis eesmärgi nimel Resa täna tegutseb?

Praegu on fookus tugevalt suunatud sellele, et olla usaldusväärnepartner. Ettevõtte konkurentsieeliseks on pikaaegne kogemus ja läbipaistvus, muuhulgas ka oma tugevuste teadvustamine. Oma
kompetentsis ollakse täielikult veendunud. Kui töö ette võetakse, siis garanteeritakse ka nõuetekohast ja täpset teostust. Täidetud saavad ka kõige nõudlikuma kliendi soovid.

Mis omadusi enda juures hindad?

Sander peab otsekohesust üheks oma positiivseks omaduseks. Selles valdkonnas teisiti ei saagi. Siin tuleb olla konkreetne ja nobe. „Ehituses ei saa oodata, millal vundament alt värisema hakkab,“ lisab Sander illustratiivselt. Seetõttu ta ei ootagi kuni tööline eksib, vaid määrab kohe õige suuna: „See on eriti kasulik neile, kes äsja koolist tulevad. Ei raiska aega jamadele, vaid kohe õpid tegema õiget asja.“

Aga meeskonnas?

Nii enda, kui ka teiste puhul enim hindab Sander usaldusväärsust: „Kui usaldust ei ole, siis pole ka midagi teha.“ Selle koha pealt on ta ka parajalt range. Valetamist ja pettust Sander ei salli. Kui seda peaks aga ette tulema, siis võivad teed hetkega laiali minna. Analoogsed seisukohad on ka Resa töötajatel. Sander on suurepärast tööd teinud nende põhimõtete juurutamisega meeskonna igapäevaellu. Praegu on koos täpselt õiged inimesed, kes antud arusaamadest kõrgelt lugu peavad. Endale sarnaseid isiksusi ootavadki nad kollektiiviga liituma.

Keda sina ootad oma tiimi?

Kuna klientide usalduse välja teenimise taga on aastatepikkune töö, siis valitakse uusi inimesi meeskonda eriti hoolikalt. Päris igaühele siin kohta paraku ei ole. „Usaldus tuleb välja teenida, aga seda on lihtne purustada,“ rõhutab Sander. „Soovin leida meie kampa samasugust inimest nagu minagi. Kes naudib oma tööd, teeb asja hingega ja kella kukkudes ei pane asju kohe kokku.“

Mida oluliseks pead?

Ehituses on ülioluline koordineeritud ning avatud suhtlemine, mistõttu varjamine on siin täiesti välistatud. „Tõhus meeskonnatöö algab sellest, et räägime alati tõtt ja usaldame teineteist,” toonitab Sander sujuva infovahetuse olulisust. „Kui midagi juhtub, siis saan seljatagust toetada. Kui ma probleemist aga ei tea, siis on juba paraku hilja,“ avab ta tagamaid. Toimiv kommunikatsioon hoiab palju väärtuslikku aega kokku. Ettevõtte toimimiseks on olulisel kohal täpsus ja läbipaistvus. Ehitustöös peab olema filigraanne – kui on tehnilised vastuolud, siis iga sentimeeter võib osutuda fataalseks. Oma meeskonnaliikmetelt eeldab Sander võrdselt julgust nii oma ideede välja pakkumises kui ka eksimuste tunnistamisel. Mõlemad algatused on Resas mõistagi teretulnud: „Kui on mure, siis tuleb rääkida ja ma kuulan ära. Niisamuti ka ideede puhul.“ Viimast näeb Sander ettevõtte suure lisaväärtusena. Siin ei ole ametiredeleid ega pea hakkama end nullist tõestama. „Kui on ideid või kogemusi, siis võib alati jagada oma mõtteid.“ Kuivõrd sellist praktikat igal pool ei kohta, illustreerib see juhtide tahet kaasata inimesi igal moel. Igal meeskonnamängijal on küll oma roll ja vastutus, kuid kõik on võrdsed. Resas kehtib põhimõte, et erinevad vaatenurgad on väärtus ja nende rohkus on õnnistus. Töötajate arvamusi peetakse väärtuslikuks, isegi siis kui seisukohad on erinevad.

Mis sind tegudele innustab?

Edasi liikuma innustab Sandrit see, et pingutused on tasunud vilja. Täna töötab ettevõte laitmatult ning ise kohapeal ei peagi olema. Kokku on tulnud inimesed, kelles Sander võib raudkindel olla. See on tema jaoks suur saavutus, millest ta uhkusega räägib. Järelikult liigutakse õiges suunas!